Domov Novinky Dlhodobobý test: Aký je 4G internet od SWANu?

Dlhodobobý test: Aký je 4G internet od SWANu?

Zdielať

Štvrtý mobilný operátor SWAN spustil od 13. marca 2015 neobmedzenú dátovú službu 4G INTERNET v1.0 bez viazanosti. Ide o mobilnú dátovú službu prostredníctvom technológie 4G/LTE za výhodný mesačný poplatok 5 eur s DPH. V redakcii DigitalPortal.sk túto službu dlhodobo testujeme a prinášame náš pohľad na to, aká je a čo všetko ponúka.

SWAN Logo

Rýchlosť mobilného internetu od SWANu je oficiálne udávaná na maximálne 50 Mbps pri sťahovaní a 10 Mbps pri odosielaní dát, za 5 eur mesačne získavajú zákazníci neobmedzený internet, ktorý obsahuje 100 GB dát, pričom po prečerpaní dôjde k spomaleniu na 1 Mbps. V porovnaní s konkurenčnými operátormi je táto ponuka veľmi lákavá. Mať 100 GB dát za 5 eur mesačne a bez viazanosti? Wau! Tomu sa povie ponuka, aká na Slovensku ešte nebola.

Ak porovnávame predplatený objem s konkurenciou, ponuka SWANu nemá konkurenciu a jasne vyhráva. Orange s najvyšším dátovým balíkom „Mobilný internet Extra“ ponúka 35 GB dát na mesiac, avšak za vysokú sumu – 35 eur. V ponuke Telekomu je balík „Neobmedzený mobilný internet 3“ s mesačným balíkom dát 10 GB za 25 eur, čo je v porovnaní 100 GB dát za 5 eur mesačne a to ešte bez viazanosti veľmi veľký rozdiel.

SWAN 4G LTE 01 Bratislava-Ruzinov Astronomicka

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Obaja najväčší operátori (Orange a Telekom) však majú aspoň vysoké pokrytie LTE/4G siete, zhodne obaja deklarujú vyššie pokrytie ako 60%, čo je v porovnaní s tretím mobilným operátorom O2 aspoň jeden dôvod na ich voľbu. O2 má aktuálne najnižšie pokrytie LTE siete – pokrýva len centrum Bratislavy a Košíc a tri dediny pri Bratislave. Navyše, najvyšší balíček O2 „Internet s bonusom“ ponúka za 20 eur mesačne len 7 GB dát a tiež extrémne malé pokrytie.

SWAN má aktuálne 40% pokrytie mobilnej 4G/LTE siete, v ktorej stihol realizovať aj VoLTE, teda hovory cez LTE sieť. Výhodou VoLTE je rýchla odozva pri volaní a tiež fakt, že smartfón, ktorý podporuje najnovšie štandardy týchto sietí sa pri volaní nemusí prepínať neustále medzi 4G a 2G sieťou. Až čas ukáže, nakoľko bude toto riešenie výhodné pre používateľov a v akej forme bude využívané. Predsa aj vodeohovory cez 3G siete nedopadli tak, ako pôvodne operátori čakali.

SWAN 4G LTE 02 Bratislava-Ruzinov Gagarinova

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Náš dlhodobý test mobilného internetu v 4G sieti SWANu sme realizovali počas celého pol roka od uvedenia na cestách. Hoci operátor už na začiatku uvádzal pokrytie v 50 mestách, pričom z toho 10 úplne pokrytých, nie je v našich silách precestovať celé Slovensko a keďže najzaujímavejšia a najvyššia kúpna sila je v hlavnom meste, rovnako ako redakcia, testovali sme 4G sieť v uliciach Bratislavy. Pozorne sme si všímali kde má SWAN pokrytie a kde nie, testy sme realizovali na viacerých zariadeniach.

Najväčším prekvapením počas dlhodobého testovania boli vysoké prenosové rýchlosti v druhej najväčšej mestskej časti Bratislava-Ružinov, ktorá má 120.000 obyvateľov. Operátorom deklarované rýchlosti 50/10 Mbps sme na viacerých náhodných miestach mnohonásobne prekonali, atakovali sme rýchlosť až 70 Mbps pri sťahovaní a 20 Mbps pri odosielaní. Na mobilný internet sú to vysoké čísla, ktoré si azda nikto doteraz nevedel predstaviť.

SWAN 4G LTE 03 Bratislava-Ruzinov Seberiniho

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Isteže, domáce optické internety nie sú ničím zvláštne aj pri 250/250 Mbps, ale dosahovať pri mobilnom internete 70/20 Mbps… Potešil nás aj malý ping, ktorý bol zvyčajne okolo 25-37 ms, čo sú v porovnaní s pingom v starších 3G sieťach (aj s nadstavbou HSPA+) nízke hodnoty. Pokrytie 4G siete SWANu je tiež veľmi dobré pri hlavných a frekventovaných ťahoch – z konca Rače (konečná električiek Komisárky) po celej trase Račianskej ulice, cez Račianske mýto, Blumentál, STU až po zastávku Kapucínska.

Karlova Ves je veľmi dobre pokrytá 4G sieťou, zatieňuje ju však istá nepokrytá časť od nábrežia po Molecovu. Najväčšia mestská časť – Petržalka je pokrytá sčasti, je to dané tým, že SWAN ju pokrýva iba jedným vysielačom. Pokrytá je časť v okolí Námestia Hraničiarov a centrálnej časti Petržalky kde sme sieť testovali. Keď bude mať operátor viacero vysielačov, ľahko vykryje aj tieto miesta.

SWAN 4G LTE 04 Bratislava-Petrzalka Namestie Hraniciarov

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

V okolí Vlasteneckého námestia SWAN pokrytie nemá, rovnako ako v okolí ŽST Petržalka. Lokality v okolí Auparku, Zochovej, Ekonomickej univerzity a pri nájazde na Prístavný post sú pokryté, avšak záleží, na ktorom zariadení sme boli pripojení. Zatiaľ čo smartfóny s procesormi Qualcomm na ktorých sme sieť testovali bolo pripojenie stabilné, pri ďalších smartfónoch s inými procesormi nám signál vypadol.

Centrum mesta je pokryté celkom dobre, hoci sme sa sem tam stretli s výpadkami. To však môže SWAN napraviť tým, že pribudnú ďalšie vysielače. Ako sme písali už skôr, najlepšie hodnotíme pokrytie MČ Ružinov, ktorá dosahuje vysoké namerané hodnoty, veľmi dobrý dosah s takmer žiadnymi „hluchými“ miestami (tých môže byť zopár a vyskytnú sa občas). Horšie je na tom pokrytie Vrakuňa, ktorá je pokrytá po zastávku Priekopnícka, ďalej už 4G sieť nie je. Po hlavnej trolejbusovej trase potom nabehne sieť až v MČ Podunajské Biskupice.

SWAN 4G LTE 05 Bratislava-Ruzinov Hranicna

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Aby sme to zhrnuli – mobilný 4G internet od SWANu sme využívali v najmä Ružinove, preverili sme dostupnosť aj v Starom a Novom Meste, v Karlovej Vsi, v Rači, vo Vrakuni, v Podunajských Biskupiciach a v Petržalke. Pokrytie siete je veľmi dobré, treba však počítať s obmedzeným pokrytím Petržalky. Rýchlosti a odozvy, ktoré sme namerali na rôznych zariadeniach sú veľmi dobré a najmä vzhľadom k cene – 5 eur mesačne (a bez viazanosti) ide o výbornú službu.

4G INTERNET v1.0 od SWANu je služba, ktorá má veľmi dobrý potenciál. Za dostupnú cenu ponúkne používateľovi to, čo konkurencia nemá. Hoci Orange a Telekom majú lepšie pokrytie služieb, SWAN ťaží najmä z vysokej, skutočne neobmedzenej dátovej služby (keďže 100 GB dát mesačne sa nám nepodarilo prekonať a možno teda hovoriť o neobmedzenom mobilnom internete), je však jasné, že musí ešte pracovať na lepšom pokrytí.

SWAN 4G LTE 06 Bratislava-Ruzinov Brodna

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Hoci je mobilný internet počas cestovania medzi viacerými mestami skoro nepoužiteľný, v rámci daného mesta, kde má SWAN pokrytie si zákazníkov nájde. Najmä v mestách účel plní, aj tu sa môže líšiť použiteľnosť podľa toho, kde sa práve zákazník nachádza. Keďže my sa pohybujeme v oblasti pokrytia Bratislavy v MČ Ružinov, či Staré Mesto, našim potrebám služba aj pokrytie vyhovuje. So službou sme okrem bežného surfovania pozerali aj YouTube videá, v ktorých sme nepociťovali obmedzenie.

Čo môže SWAN zlepšiť do budúcna? Najmä pokrytie, ktoré je síce lepšie ako na začiatku, nie však stále ideálne. Problém môže vzniknúť aj v prípade, ak sa rozhodne zákazník používať mobilný 4G internet ako náhradu za pevný internet. Najmä v budovách je signál horší a dosahuje nižšie prenosové rýchlosti ako v exteriéroch. To sa však tiež už postupom času zlepšuje. Zatiaľ, čo na začiatku testovania v budovách signál takmer nebol, aktuálne už je a dosahuje aj lepšie rýchlosti.

Všetky testy 4G/LTE siete SWANu sme realizovali na viacerých zariadeniach:

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ALLVIEW V1 Viper S4G poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LG H955 G Flex 2 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LG H815 G4 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Honor 6 Plus poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ALLVIEW X2 Soul Pro poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu HTC One M9 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Asus ZenFone 2 ZE551ML 4GB/32GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu HUAWEI P8 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu TP-Link M7350 poskytuje server Heureka.sk
4 komentárov