Domov Novinky AMD predstavilo tri modely radu Ryzen 7

AMD predstavilo tri modely radu Ryzen 7

Zdielať

AMD na svojej tlačovej konferencii skoro po piatich rokoch predstavilo procesory novej generácie Ryzen, konkrétne Ryzen 7, čo bude to najlepšie od AMD. Séria Ryzen 5 a 3 príde neskôr a koncové čísla znamenajú kategorizáciu rovnakú ako pri Inteli.

Postupom času dorazia aj procesory pre servery, či mobilné úsporné varianty pre notebooky. Najviac zaujímavými je bezpochyby predstavená séria Ryzen 7. Minimálne podľa papierových špecifikácií, cien a slov AMD, poriadne zakúri Intelu, ktorý si tu už vybudoval slušný monopol. Všetky procesory tejto série majú odomknutý násobič a je tak možné ich pretaktovať. Spoločne s novými procesormi Ryzen AMD uviedlo tiež novú platformu AM4, pre ktorú už v čase vypustenia procesorov do obehu bude pripravené najmenej 80 rôznych modelov základných dosiek renomovaných značiek. Predstavme si všetky procesory jednotlivo.

AMD Ryzen 7 1800X

Tento zatiaľ najdrahší a najlepší (Ryzen 7 1800X), bude špičkou, ktorú AMD teraz dokáže ponúknuť. Samotná Lisa Su, CEO AMD, tento procesor označila za najvýkonnejšie osemjadro na trhu. Ponúkne teda osem jadier a šestnásť vlákien (vďaka technológii SMT ekvivalentná k Intel Hyper Threading) na základnom takte 3,6 GHz s boost módom na 4,0 GHz. Pri použití lepšieho chladiča sa dokáže nataktovat až na 4,1 GHz. Samotné AMD ho stavia naproti najvýkonnejšiemu osemjadru od Intelu – 6900K, ktoré poráža v spotrebe aj napriek skutočnosti, že má o 9% vyšší výkon. Najlepšia je však cena, ktorú AMD nastavilo na 550 eur, čo je napríklad v porovnaní s i7-6900K, ktoré stoja 1170 eur, neporovnateľné.

AMD Ryzen 7 1700X

Druhá najvýkonnejšia ponuka s ešte prívetivejšiou cenovkou 440 eur, to je model Ryzen 7 1700X. Ten ponúkne osem jadier a šestnásť vlákien na takte 3,4 GHz. Vie sa pretaktovať až na 3,8 GHz a opäť, ako v prípade 1800X, pri použití lepšieho chladiča, až na 3,9 GHz. Nebude ale problém ho tiež manuálne pretaktovať. Zaujímavým faktom je skutočnosť, že X v názvoch procesorov znamená, že tieto procesory sú najviac pripravené na taktovania a beh na vyšších frekvenciách. Tu pomerne slušne predbieha 1700X vo výkone Core i7-6800K, ktoré disponuje cenovkou 480 eur.

AMD Ryzen 1700

Posledným a veľmi zaujímavým modelom je Ryzen 7 1700, ktorý opäť disponuje ôsmimi jadrami a šestnástich vláknami na základnom takte 3,0 GHz s Boost až na 3,7 GHz. Za o trochu vyššiu cenovku ponúka Intel najnovšie i7-7700K, ktorý cielia na náročnejších hráčov a producentov videa či iného multimediálneho obsahu. Tu ho tento Ryzen prekonáva vo výkone o celých 46% a to pri zníženom TDP pouhých 65W. Cenu AMD u tohto modelu stlačilo na 360 eur.

Dostupnosť všetkých vyššie menovaných procesorov bude od 2. februára a už teraz je na väčšine e-shopov možné si procesory predobjednať. Súčasťou balenia je aj nový redizajnovaný chladič Wraith Spire, ktorý ponúkne väčšiu efektivitu a pre milovníkov RGB LED podsvietenia je tiež vybavený elegantnou svietiacou kružnicou. Dostupný však bude aj lepší chladič AMD Wraith, ktorý však bude predávaný jednotlivo.

AMD prekvapilo s týmito procesormi samo seba, pretože skôr prezentovalo, že Ryzen bude mať o 40% IPC (inštrukcie na jadro), než ich poslednej generácie procesorov radu Excavator. Toto číslo však dokázalo AMD zdvihnúť na 52%. Zatiaľ sú toto všetko iba slová AMD, takže si na odborné recenzie a reálne názory budeme musieť ešte chvíľu počkať. Avšak už teraz nám AMD potvrdilo, že aj my pre našich čitateľov čoskoro  prinesieme recenzie nových Ryzenov.

Zdroj: TK AMD